Just two games, which will be played as a double-header at Wyoming Seminary on Tuesday, remain in the Wyoming Valley Conference field hockey season:

  • District 2 Class AA Championship: Lake-Lehman vs. Crestwood
  • District 2 Class AAA Championship: Hazleton Area vs. Coughlin

Then come the state playoffs.

Considering the season is over for all but four teams, I decided to compile some year-end statistics.

So including the regular season and all District 2 playoff games up to this point, below is the most updated edition of stats you will find.

Also, be sure to pick up Tuesday’s edition of The Citizens’ Voice for a full preview on the District 2 Championship games featuring all sorts of information.

Most goals

Player, school (Goals)

  1. Bree Bednarski, Wyoming Area (59)
  2. Katie Supey, Lake-Lehman (39)
  3. Kara Sanford, Hazleton Area (27)
  4. Aubrey Mytych, Wyoming Seminary (22)
  5. Brigid Wood, Coughlin (18)

Most assists

Player, school (Assists)

  1. Emilie Wanko, Wyoming Area (26)
  2. Lilli Stepanski, Lake-Lehman (17)
  3. Maddy Mulhern, Wyoming Area (15)
  4. Katie Supey, Lake-Lehman (14)
  5. Izzy Radel, Lake-Lehman / Kara Sanford, Hazleton Area (12)

Most points

Player, school (Goals-Assists-Points)

  1. Bree Bednarski, Wyoming Area (59-11-129)
  2. Katie Supey, Lake-Lehman (39-14-92)
  3. Kara Sanford, Hazleton Area (27-12-66)
  4. Aubrey Mytych, Wyoming Seminary (22-7-49)
  5. Brigid Wood, Coughlin (18-10-46)
  6. Emilie Wanko, Wyoming Area (8-26-42)
  7. Lilli Stepanski, Lake-Lehman (11-17-39)
  8. Kyra Wozniak, Coughlin (17-4-38)
  9. Hannah Ackers, Crestwood (14-8-36)
  10. Courtney Dwyer, Lackawanna Trail (17-2-36)
  11. Izzy Radel, Lake-Lehman (11-12-34)
  12. Jordan Olenginski, Crestwood (15-3-33)
  13. Jillian Spak, Wyoming Area (12-9-33)
  14. Hunter Pitman, Crestwood (14-4-32)
  15. Ashleigh Thomas, Crestwood (11-9-31)
  16. Taylor Alba, Lake-Lehman (11-8-30)
  17. Annsley Dicton, Holy Redeemer (11-8-30)
  18. Maranda Moosic, Lake-Lehman (11-7-29)
  19. Leah Mullery, Holy Redeemer (10-9-29)
  20. Elizabeth Dessoye, Crestwood (9-9-27)
  21. Katie Anderson, Coughlin (10-6-26)
  22. Kara Gearhart, Delaware Valley (11-4-26)
  23. Mercedes Jasterzenski, Valley West (8-9-25)
  24. Kelsey Reznick, Wyoming Seminary (10-5-25)
  25. Victoria Middleton, Hazleton Area (11-2-24)
  26. Liz Colemire, Nanticoke Area (10-4-24)
  27. Abby Shorts, Holy Redeemer (10-3-23)
  28. Hannah Yanovich, Dallas (9-5-23)
  29. Megan Reed, Hazleton Area (8-7-23)
  30. Sarah Sabaluski, Lake-Lehman (5-12-22)
  31. Alicia Carr, Northwest (8-6-22)
  32. Maddie Kelley, Dallas (9-3-21)
  33. Foto Tsioles, Valley West (7-7-21)
  34. Mackenzie Kile, Crestwood (6-9-21)

— Compiled by Matt Bufano